“Əlincəqala” Tarix-Mədəniyyət Muzeyinin ekspozisiyası haqqında
“Əlincəqala” Tarix-Mədəniyyət Muzeyi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Culfa rayonundakı “Əlincəqala” tarixi abidəsinin bərpa edilməsi haqqında” 2014-cü il 11 fevral tarixli Sərəncamı ilə yaradılmışdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev Əlincəqala abidəsinin tarixi və mədəni əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirərək demişdir: “Əlincəqala və bir çox belə abidələr Naxçıvanın qədim Azərbaycan torpağı olduğunu, azərbaycanlıların burada əsrlərlə, min illərlə yaşayıb yaratdığını göstərir”.
Muzey ekspozisiya zalından və 2 iş otağından ibarətdir. Muzeyin fondunda ümumilikdə 250 eksponat vardır ki, bunlardan da 167-si muzeyin ekspozisiyasında sərgilənir.
Əlincəqala muxtar respublika ərazisində qeydiyyata alınmış dünya əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri sırasındadır. Qalanın adı çəkilən ən qədim qaynaqlardan biri “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanıdır. Əlincəqalada təxminən 600-ə qədər döyüşçünün öz atı və hərbi sursatı ilə birlikdə yerləşməsi üçün şərait olmuşdur.
Əlincəqala orta əsrlərdə Azərbaycanda fəaliyyət göstərmiş dövlətlərin tarixində əvəzolunmaz rol oynamış, xarici düşmənlərə qarşı müdafiə istehkamı kimi istifadə olunmuşdur.
Muzeyin ekspozisiya zalında “Əlincəqala” tarixi abidəsinin bərpadan əvvəl, bərpa zamanı və bərpadan sonrakı fotoşəkilləri, bərpa işlərinin gedişindən çəkilmiş fotoşəkillər nümayiş olunur.
Vitrinlərdə  “Naxçıvan tarixi” çoxcildliyi, Naxçıvan tarixinin və mədəniyyətinin öyrənilməsi sahəsində görülən işlərə böyük töhfə olan “Naxçıvan Abidələri Ensiklopediyası” və “Naxçıvan tarixi atlası” kitabları, həmçinin Əlincəqalanın tarixi ilə bağlı yazılmış kitab və məqalələr, qəzet materialları nümayiş olunur.
Əlincəqalanın tarixi haqqında müxtəlif fikirlər mövcuddur. Tarixi qaynaqlara əsaslanan tədqiqatçılar qalanı I-VI əsrlərə aid edirlər. Qalanın xatırlandığı ən qədim mənbə “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanıdır. Dastanda Əlincəqala möhkəm istehkam kimi təsvir olunur.
XIV əsrin 80-90-cı illərində Əlincəqalanın Azərbaycan xalqının Əmir Teymura qarşı mübarizəsinin əsas istinadgahına çevrilməsi və 14 il mərdliklə müdafiə olunması tariximizin şanlı səhifələrindən biridir.
Əlincəqala Cəlairilərin, Qaraqoyunluların, Ağqoyunluların, sonralar isə Səfəvilərin hakimiyyəti dövründə də öz möhtəşəmliyini qoruyub saxlamışdır.
Muzeydə nümayiş olunan saxsı qab və çıraqlar, Əlincəqala ərazisindən aşkar olunmuş boyalı keramika parçaları Azərbaycanda sənətkarlıq ənənələrinin qədim dövrlərdən formalaşdığını göstərən nadir eksponatlar kimi böyük əhəmiyyətə malikdir. Burada nümayiş olunan  keramika məmulatları  IX-XV əsrlərə, çıraqlar isə IX-XIII əsrlərə aiddir.
Əlincəqalanın tarixinin öyrənilməsi baxımından arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar olunmuş sikkələrin mühüm əhəmiyyəti vardır. Əlincəqalada aşkar olunan ən qədim sikkə VII əsrə aiddir. Sikkənin Daşkənd şəhərində kəsilməsi Əlincəqalanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə ticarət əlaqələrinin olduğunu təsdiq edir. Üzərində hökmdar obrazı zərb edilən, “draxma” adlanan bu tip sikkələr hələ I-IV əsrlərdə müasir Buxara şəhəri və ətrafında zərb edilərək dövriyyəyə buraxılmışdır. Araşdırmalar göstərir ki, “Turan sikkələri” adlanan qrupa aid belə sikkələr eramızın I əsrindən etibarən Böyük İpək Yolunun təsiri ilə əlaqədar olaraq zərbetmə üsulu ilə hazırlanmış, müxtəlif dövlətlərlə ticarət münasibətlərində və əmtəə-pul münasibətlərinin inkişafında tədavül vasitəsi kimi istifadədə olmuşdur.
Azərbaycan Atabəyləri – Eldənizlərin hökmranlığı dövründə Əlincəqalanın əhəmiyyəti xüsusilə artmış, mühüm hərbi istehkam olan qala hökmdar ailəsinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün sığınacağa çevrilmişdir. Məhz Naxçıvan hakimi Zahidə Xatının iqamətgahı Əlincəqalada yerləşmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindən aşkar olunmuş maddi-mədəniyyət nümunələrinin bir hissəsini soyuq silahların müxtəlif tipoloji növləri təşkil edir. Ekspozisiyada  orta əsrlərə aid xəncər nümayiş etdirilir. Ümumiyyətlə, qılınc kimi xəncər də qında gəzdirilirdi. Bunun üçün qının yuxarı hissəsinə metaldan hazırlanmış xüsusi “bənd” əlavə edilirdi. Qılınc və xəncərin hazırlanmasında polad qarışıq dəmirdən istifadə olunurdu. Əlbəyaxa döyüşdə ən dəyərli və həlledici silah növləri olan bu silahlar istidöymə və tökmə-qəlib üsulu ilə hazırlanırdı.
Muzeyin ekspozisiyasında gümüş kəmər nümunələri də nümayiş olunur ki, bunlar muzeyin ən qiymətli eksponatları sırasındadır. Gümüş kəmər orta əsrlərdə ənənəvi kişi və qadın geyim komplektini tamamlayan əsas dekorativ bəzək əşyası hesab olunurdu.
Muzeydə nümayiş olunan müxtəlif corab, araqçın və digər toxuculuq nümunələri, alət və ləvazimatları dəyərli maddi-mədəniyyət nümunələri kimi diqqətə layiqdir. Bu eksponatlar XIX-XX əsrlərə aiddir. Həmçinin, muzeydə məcmeyi, müxtəlif ölçülü mis qablar nümayiş etdirilir.
Əlincəqalanın bərpası ilə əlaqədar qəbul edilmiş Sərəncamdakı fikirlər bu tarixi abidənin bərpasının əhəmiyyətini bir daha sübut edir: “Hər bir yerin qədimiliyi, tarixi, mədəniyyəti onun abidələrində yaşayır. Əlincəqala tarixi abidəsində Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələri yazılmışdır. Bu qala Naxçıvanın əyilməzlik simvoludur. Ona görə də Əlincəqalada bərpa işlərinin aparılması xalqımızın çoxəsrlik mədəni irsinin yaşadılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir”.

Exposition of “Alinjagala” Historical and Cultural Museum
According to the Decree by the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic “On restoration of the historical monument “Alinjagala” located in Julfa district” signed on February 11, 2014, “Alinjagala” Historical and Cultural Museum was established. National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, while appreciating the cultural and historical significance of “Alinjagala”, said: “Alinjagala” and many monuments like this demonstrate that Nakhchivan is an ancient land of Azerbaijan, and for hundreds and thousands of years Azerbaijanis lived and developed here.
The Museum consists of an exhibition hall and two rooms. Overall, there are 250 exhibits in the Museum, and 167 of them are exposed in the Museum exposition.
“Alinjagala” is registered in the list of immovable historical and cultural monuments of world importance in the territory of the autonomous republic. One of the ancient sources, where fortress is mentioned, is the epos of “Kitabi Dede Korkut”. It was possible to keep approximately 600 fighters with their horses and ammunition in Alinjagala.
Alinjagala played an irreplaceable role in the history of Middle Age states of Azerbaijan and was used as a fortification against enemies.
In the exhibition hall of Museum, the photos of “Alinjagala” historical monument before, during, and after restoration, and photos of restoration works are displayed.
In glass cases, the Multivolume “The History of Nakhchivan”, “The Encyclopedia of Nakhchivan Monuments”, which is a great contribution to the works done in the study of the history and culture of Nakhchivan, “The Historical Atlas of Nakhchivan”, and books, papers, and newspaper articles related to the history of “Alinjagala” are exhibited.
There are various conceptions about the history of “Alinjagala”. According to the historical sources, researchers attributed “Alinjagala” to the I-VI centuries. The oldest source that mentions the fortress is the epos of “Kitabi Dede Korkut”. In the epos, the fortress is described as a strong fortification.
Becoming of “Alinjagala” the main fortification of Azerbaijani people against Timur in 80-90s of the XIV century and courageous defense for 14 years is one of the glorious pages in our history.
“Alinjagala” managed to preserve its magnificence during the reigns of Jalayirids, Kara Koyunlu and Ak Koyunlu dynasties, and later Safavids.
Pottery pots and lamps, painted ceramic fragments found in the territory of “Alinjagala” are displayed in the museum. They are considered as unique exhibits which show formation of the tradition of craftsmanship in Azerbaijan from ancient times.
Ceramics exhibited in museum date back to the IX-XV centuries while lamps date back to the IX-XII centuries.
For the study of the history of “Alinjagala”, the coins discovered during archeological excavations are of great importance. The oldest coin that found in “Alinjagala” dates back to the VII century. The fact that this coin was minted in Tashkent confirms trade relations of “Alinjagala” with Central Asian states. This type of coins, with monarch image on it, were called “drachma”, were minted and passed into the turnover in Bukhara and environs in I-IV centuries. Researches show that such coins that belong to a group called “Turan coins” were minted under the influence of Great Silk Road since I century and were used as a means of turnover by different states in trade dealings and development of commodity-money relations.
During the reign of Atabegs state of Azerbaijan – Eldiguzids, an importance of “Alinjagala” significantly increased, and the fortress which was an important military fortification became a shelter for keeping the security of the family of rulers. The residence of Zahida Khatun, the ruler of Nakhchivan was in “Alinjagala”.
A part of cultural exemplars that discovered in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic is different types of cold steel arms. The exhibition displays the medieval dagger. In general, a dagger as a sword is carried in a scabbard. Because of this, on the upper part of scabbard, a special “clasp” made of metal was added. Steel mixed with iron was used in making of swords and daggers.
These arms, which are the most valuable and decisive types of weapons in hand-to-hand fighting, were made by the method of forging and casting.
Exemplars of silver belts demonstrated in Museum are among the Museum’s most valuable exhibits. In medieval period, silver belt was one of the main decorative ornaments which completed traditional male and female clothing set.
Different kinds of socks, skull-cups and other knitting samples, tools, and supplies that are exhibited in the Museum deserve attention like valuable artifacts. These exhibits date back to the XIX-XX centuries.
The statements in the adopted Decree on the restoration of Alinjagala confirm the significance of the restoration of this historical monument once again: “Antiquity, history, culture of each land live on its monuments. The glorious pages of Azerbaijan history were written on “Alinjagala” historical monument. This fortress is a symbol of persistence of Nakhchivan. Therefore, restoration of the “Alinjagala” is of great importance for the conservation of centuries-old cultural heritage of our people”.