Naxçıvan – Əlincəqala turist marşrutu
Culfa rayonunda, Əlincəçayın sağ sahilində və eyniadlı dağın zirvəsindədir. Qədim mənbələrdə “Erincaq”, “Erincik”, “Alancik”, “Alınca”, “Alancuq” və s. kimi qeyd olunur.
Əlincəqalanın tikilmə tarixi haqqında müxtəlif fikirlər mövcuddur. Tarixi qaynaqlara əsaslanan bəzi tədqiqatçılar qalanı təqribən 2 min il bundan əvvələ aid edirlər. “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarında Əlincəqala möhkəm istehkam kimi təsvir olunur.
Orta əsr qaynaqlarında Əlincə adı qala, dağ, çay kimi nəzərdə tutulmuşdur. Əlincəqala haqqında tarixçilərdən Nəsəvi (XIII əsr), Şərafəddin Əli Yəzdi (XV əsr), türk səyyahı Övliya Çələbi (XVII əsr) və başqaları məlumat vermişlər. Əlincəqala özünəməxsus təbiəti olan bu yerlərin əzəmətinin, mübarizliyinin rəmzidir. Qala, hər şeydən əvvəl özünün qeyri-adi görünüşü ilə insanı heyrətə gətirir. Əlincəqalanın divarları Əlincə dağının ətəklərindən başlayaraq pillələr şəklində yuxarıya doğru ucalır.
Qalanın möhkəm divarları və qayanın sıldırım olması onu sarsılmaz müdafiə istehkamına çevirmişdir. Əlincəqalada feodallara məxsus gözəl saray və binaların qalıqları hələ XIX əsrə aid ədəbiyyatda təsvir olunmuşdur. Qalada vaxtilə ilxı və mal-qara saxlamaq, 600-ə qədər döyüşçünü öz atı və başqa hərbi sursatı ilə birlikdə yerləşdirmək mümkün idi. Azərbaycan Atabəyləri–Eldənizlərin hökmranlığı dövründə Əlincəqalanın əhəmiyyəti xüsusilə artmış, mühüm hərbi istehkam olan qala hökmdar ailəsinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün sığınacaq yerinə çevrilmişdi.
Əlincəqala Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Əlincəqala tarixi abidəsinin bərpa edilməsi haqqında” 2014-cü il 11 fevral tarixli Sərəncamı əsasında bərpa edilmiş və “Əlincəqala” Tarix-Mədəniyyət Muzeyi yaradılmışdır.

Tourist route of Nakhchivan - Alinjagala
The fortress is located in Julfa district, on the right bank of the Alinja River, on the top of the Mount of the same name. In the oldest sources, it is written as “Erinjag”, “Erinjik”, “Alanjik”, “Alinja”, “Alanjug”, and etc.
There are various assumptions about the construction date of Alinjagala. Basing on historical sources, some researchers claim that the fortress dates back to 2 thousand years ago. Alinjagala is described as a strong fortification in the epos of “Kitabi-Dede Korkut”.
In the Middle Ages sources, the name Alinja is considered as a fortress, a mountain, and a river. The historians Nasavi (XIIIc.), Sharaf ad-Din Ali Yazdi (XVc.), Turkish traveler Evliya Chelebi (XVIIc.), and others gave information about the fortress. Alinjagala, with its unique nature is a symbol of mightiness and bellicosity of these lands. The fortress, first of all, astonishes people with its extraordinary appearance. The walls of Alinjagala start from the feet of Mount Alinja and rise upwards as steps.
Strong walls of fortress and steepness of the hill turned this place into an invincible defense fortification. Even in the literature of XIX century, the remnants of beautiful palaces and buildings belonging to the feudal lords in Alinjagala are mentioned. It was possible to keep a herd of horses and cattle and accommodate up to 600 fighters with their horses and ammunition there. During the reign of Atabegs state of Azerbaijan – Eldiguzids, an importance of “Alinjagala” significantly increased, and the fortress which was an important military fortification became a shelter for keeping the security of the family of rulers.
According to the Decree by the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic “On restoration of the historical monument “Alinjagala” located in Julfa district” signed on February 11, 2014, Alinjagala was restored, and the “Alinjagala” Historical and Cultural Museum was established.